Hong Kong Youth Strings a Joseph KAM

Hong Kong Youth Strings 
S Josephem Kamem o české hudbě, úspěších i o tom, jak se putuje z Hong Kongu až do Brna

Jsem velmi ráda, že jsem se díky Vítu Otáhalovi seznámila s dalším zajímavým projektem a především s panem Josephem Kamem. Jedná se o projekt mládežnického smyčcového orchestru z Číny „Hong Kong Youth Strings“. Nejdříve měl Prokoncert.cz pouze pozvat příznivce našeho webu na zítřejší koncert, který tento orchestr pořádá, ovšem po rozhovoru s dirigentem a uměleckým vedoucím Josephem Kamem jsem byla tak nadšená jejich úspěchy a celkově jejich putováním, proto jsem se rozhodla zeptat pana Kama na několik informací ohledně jejich umělecké dráhy i zítřejšího koncertu. Pan Kam je zkušeným umělcem - violistou, dirigentem a zároveň organizátorem kulturních akcí v Hong Kongu.

Josephe, můžete popsat váš orchestr Hong Kong Youth Strings?
Hong Kong Youth Strings byl založen v roce 1985. Aktuálně se jedná o jeden z nejlepších mládežnických orchestrů v Hong Kongu a skládá se z 53 talentovaných mladých umělců (od 12 do 23 let). Orchestr spadá pod „Leisure and Cultural Services Department – Music Office of the Government of Hong Kong Special Administrative Region“. Hong Kong Youth Strings vystupuje nejčastěji v Hong Kongu, ale také v zahraničí - Singapur, Malaysie, Japonsko, či Rakousko. V tomto roce se orchestr zúčastnil osmého ročníku Medzinárodného festivalu pre detské, mládežnícke a dospelé spevácke zbory a orchestre v Bratislavě a zítra budeme vystupovat v jednom z významných českých měst, v Brně.

Velmi jste na festivalu uspěli, gratulujeme! Můžete nám o tom říci více?
Jsem nadšený z úspěchu na festivalu. Zúčastnili jsme se se smyčcovým orchestrem soutěže i všech souvisejících vystoupení. Obdrželi jsme první cenu (zlatou medaili) ve smyčcové soutěži (s věkovou hranicí do 21 let), dále Grand Prix Orchestra award (ocenění pro nejlepší orchestr) a speciální cenu pro nejlepšího dirigenta. I když je to tak daleko od Hong Kongu, byl to skvělý mezinárodní mládežnický festival, kde se mohli naši členové setkat s dalšími mladými umělci z celého světa (z Evropy, jižní Afriky, Austrálie atd.) a slyšet jejich vynikající vystoupení. A právě toto je cenná příležitost pro vzájemnou kulturní výměnu.

Nyní jste v Brně s celým orchestrem a zkoušíte krásný repertoár na zítřejší koncert. Kdo se ještě na projektu podílí?
Přesně tak, jsme moc rádi, že můžeme být v Brně. Připravuje program na zítřejší koncert, na kterém zazní Koncert pro trubku a orchestr G. F. Telemanna, Janáčkova Svita pro smyčcový orchestr a Bartókovo Divertimento.  Těší mě, že můžeme spolupracovat  s dirigentem Joelem Hánou a vynikajícím trumpetistou Vítem Otáhalem.

Jakou skladbu budete dirigovat vy?
Já budu dirigovat Bartókovo Divertimento.

Jak se vám líbí česká hudba a pobyt v Brně?
Česká republika je pro mě kolébkou mých dirigentských zkušeností. Od roku 2010 jsem se zde učil dirigování na dirigentských kurzech. Mí čeští přátelé se mnou sdíleli lásku ke své vlasti, hudbě i kultuře.  To mě inspirovalo a zamiloval jsem se do vaší hudby. Brno je pro mě obzvláště důležité, protože zde působil jeden z mých nejoblíbenějších skladatelů – Leoš Janáček. Je mi ctí, že na tomto koncertu bude Janáčkovu hudbu dirigovat pan Joel Hána. Těším se na to!

Jaké máte další umělecké plány?
Těšíme se na další příležitost zde vystupovat.

Děkuji panu Kamovi za aktuální rozhovor a milé jednání a přeju orchestru i jemu mnoho úspěchů a krásných koncertů!!
Srdečně vás zveme na zítřejší koncert, který se uskuteční 12. 7. v Chrámu J. A. Komenského v Brně v 17h.
Hong Kong Youth String Orchestra
Vít Otáhal – trubka
Joel Hána a Joseph Kam – dirigenti
PROGRAM:
G. F. Telemann - Koncert pro trubku, smyčce a basso continuo D dur
L. Janáček - Suita pro smyčcový orchestr
B. Bartók – Divertimento

http://www.prokoncert.cz/event/630 
Kristýna Ratajová
(rozhovor je volně přeložen z anglického jazyka)