PROKONCERT.CZ PŘEDSTAVUJE Daniela Roubíčková a BRASStet

PROKONCERT PŘEDSTAVUJE:
Daniela Roubíčková a BRASStet
Jsem velmi potěšena, že mohu v rámci PROKONCERT.CZ PŘEDSTAVUJE upozornit na další žesťový soubor. Tentokrát se jedná o mladý sympatický ansámbl ve složení dvou trubek, lesního rohu, trombonu a tuby! Členové BRASStetu působí v Praze a jsou to studenti HAMU. Více o souboru vám řekne hornistka Daniela Roubíčková.

Dani, proč jste se rozhodli založit žesťový kvintet a kdo jsou jeho členové?
Hrávali jsme v podobném obsazení již na konzervatoři, kde nás dal dohromady pan profesor Jiří Jaroněk. Potom, co část odešla na HAMU a část zůstala na konzervatoři, bylo těžké domluvit se na pravidelných zkouškách. Od loňského roku jsme ale již všichni studenty akademie a touha hrát i v takovémto komorním souboru nás opět svedla dohromady. Je to přeci jen velmi odlišné hraní oproti sólovému nebo orchestrálnímu.

Popiš blíže váš soubor.
Jedná se o standardní složení žesťového kvintetu – dvě trubky (Walter Hofbauer, Karel Hons), lesní roh (Daniela Roubíčková), trombon (Barbora Kolafová) a tuba (Jakub Chmelař). Na akademické půdě působíme pod uměleckým vedením Jiřího Novotného. Jak již bylo řečeno, všichni jsme aktuálně studenty HAMU. V sólové dráze se můžeme pochlubit celou řadou ocenění z tuzemských i mezinárodních soutěží. Kromě umělecké spolupráce jsme i dobrými kamarády, takže krom hraní zajdeme i rádi na pivo nebo víno.:-)

Na jaký repertoár se zaměřujete a co je pro vás výzva?
Nedá se říct, že bychom se zaměřovali na jeden žánr. Máme v repertoáru takovou všehochuť – od renesance, přes jazz až k popu. Hrajeme aranže známých skladeb, ale i skladby napsané přímo pro žesťový kvintet. Snažíme se koncerty koncipovat tak, aby si každý přišel na své a nás to bavilo. Vzhledem ke krátké době společného působení stále zařazujeme nové skladby. Otázka repertoáru a notového materiálu je vždy dlouhodobější záležitostí.

Proč Tě baví hrát v žesťovém kvintetu a jaké má uplatnění v dnešní době?
Jakožto pro hornistku je pro mě velkou výzvou se po zvukové a dynamické stránce vyrovnat zbytku souboru (pořád hraju málo) a ještě mám korpus dozadu. Pokud to mám porovnat s dechovým kvintetem nebo obecně dechovou komořinou, tak mě tento typ hraní baví prostě víc – přijde mi méně konzervativní i vzhledem k možnosti různorodého repertoáru. Navíc žesťaři (doufám, že se teď kamarádi z dechového oddělení neurazí) byli tak nějak vždycky víc v pohodě (myslím, že víš, o čem mluvím).
Co se uplatnění týče, je to asi stejné jako s kterýmkoliv jiným komorním souborem takové velikosti. Kromě koncertů např. v kostelech, na akademické půdě a festivalech komorní hudby se nabízí hraní na svatbách, rautech, večírcích nebo na dalších slavnostních příležitostech, které si žádají fanfáry. 
  
Všichni jste studenti HAMU, co to pro váš soubor znamená? Využíváte rad vašich pedagogů?
Poprosili jsme pana profesora Novotného, jestli by nám mohl pomoci především s repertoárem a umělecky nás zaštítit. Před koncertním vystoupením, nebo když cvičíme nové skladby, k němu chodíme na konzultace. Rádi bychom v budoucnu jeli i na soutěž a zde se bude hodit finanční podpora, kterou HAMU svým studentům poskytuje. Samozřejmě je to také veliká výhoda při plánování ročníkových koncertů – nemusíš sestavovat komorní soubor pouze na jeden koncert.

Kde a kdy vás můžou příznivci Prokoncert.cz slyšet?
Nejbližší koncerty máme naplánované na září – 15. 9. budeme hrát na Deylově konzervatoři v rámci festivalu Mladá Praha a 22. 9. v kostele Navštívení Panny Marie v Lučanech nad Nisou.

Jaké jsou vaše plány do budoucna?
Přes léto jsme si dali volno i vzhledem k tomu, že má každý svůj program na prázdniny. Chceme zapracovat na notovém materiálu a naplánovat následující rok. Na konci léta máme v plánu krátké soustředění a přípravu na koncerty v září. V plánu je také výroba webových stránek  - zatím jsme pouze na Facebooku, Instagramu a YouTube.

Děkuji Daniele za krátký rozhovor do rubriky PROKONCERT.CZ PŘEDSTAVUJE a přeji souboru mnoho úspěšných koncertů!
https://www.facebook.com/brasstetcz/ 
https://www.youtube.com/channel/UCUQWcW0JD1saXx-k8FUq_sg 

www.prokoncert.cz 
Kristýna Ratajová

Pokud máte zájem být zapojeni do měsíční rubriky, kontaktujte nás na info@prokoncert.cz