PROKONCERT.CZ PŘEDSTAVUJE: Tim Kadlec a CHSOB

PROKONCERT PŘEDSTAVUJE:
Tim Kadlec a Chamber Symphony Orchestra Brno

Srpnové PROKONCERT PŘEDSTAVUJE je ve znamení netradičního orchestru. Jedná se o složení patnácti studentů z Konzervatoře  Brno a ZUŠ, kteří v tomto obsazení na pomezí komorního souboru a orchestru interpretovali Mahlerovu první symfonii, a to s velkým úspěchem. Iniciátorem tohoto projektu je flétnista Tim Kadlec, který Vám v následujícím rozhovoru o Chamber Symphony Orchestra Brno řekne více.

Time, jak vznikl tento projekt a proč?
Úplně první tzv. nakopnutí bylo objevením samotné úpravy Mahlerové první symfonie od Iaina Farringtona. Když jsem poslouchal nahrávku aranže, nemohl jsem uvěřit, že se úprava velmi věrohodně podobá zvuku symfonického orchestru. No a při poslechu mě napadlo, proč něco takového neudělat? Já jsem pro každou špatnost. Oslovil jsem talentované studenty z konzervatoře i ZUŠ a tak to celé začalo. Nutno zmínit, že se našeho vedení ujal jedinečný Stanislav Kummer, bez kterého by orchestr vůbec nemohl fungovat.

Jak časově zvládáte CHSOB se školou a dalšími povinnostmi?
První sezóna byla více méně prozatímní. Nevěděl jsem, jestli bude orchestr schopen pokračovat i nadále, takže zkoušky byly příležitostně (maximálně 2krát v měsíci) včetně jednoho soustředění v dubnu. Orchestr se snažím stavět mimo školu, neboť je to zájmová aktivita studentů a se školou nemá vůbec nic společného. Bohužel nás v tom ani nepodporuje.
 
Kde sháníte notové materiály?
Jsem osobně v kontaktu s aranžérem Iainem Farringtonem a noty kupuji od jeho nakladatelství.

Kdo projekt financuje?
V první řadě mí rodiče, kterých si nesmírně vážím a jsou mou velkou oporou v mých aktivitách. Bez nich bych se hudbě věnovat nemohl a orchestr by taktéž nevznikl. Dále se mi podařilo na sezónu 16/17 sehnat finance od Nadace Život Umělce a města Brno-střed, kterým za tuto podporu také moc děkuji. Do budoucna se pokusím najít co nejvíce sponzorů, aby byl orchestr schopen nezávisle fungovat a jeho hráči měli maximální komfort.
 
Jaké je tvé další působení, co tě čeká v příští sezóně?
Já od příštího roku nastupuji do Prahy na HAMU a budu si dodělávat konzervatoř v Brně. Budu mít na pilno, ale hudba mě baví a dělám to rád. Dále se chystám na mezinárodní soutěž a nějaké orchestrální konkurzy.

Jaké plány máte s orchestrem?
Právě plánujeme nadcházející sezónu 17/18. Už se na ni moc těším. Budeme spolupracovat s manažery z JAMU, kteří nás oslovili společně s dirigentem Jiřím Najvarem. Dále jsme jednali s dramaturgem Filharmonie Brno, Vítězslavem Mikešem, a vystoupíme v rámci cyklu Mladá krev.
Hráči o tom ještě neví, je to takové malé překvapení, které tímto prozradím: O prázdninách 2018 bych chtěl orchestr ukázat světu, tedy vyjet na nějaký mezinárodní festival. Aktuálně je rozjednaný Edinburgh, Aberdeen a Austrálie. Tak uvidíme :-).

Kdy vás můžeme slyšet v ČR?
Nejbližší koncert bude v listopadu a to z komorní řady. Rádi Vás tam uvidíme:-).


Děkuji Timovi za rozhovor a přeji CHSOB mnoho elánu do dalšíc projektů, hodně podporovatelů a především krásné koncerty a plné koncertní sály.

http://komorniorchestr.cz/ 

Kristýna Ratajová
www.prokoncert.cz

Pokud máte zájem být zapojeni do měsíční rubriky, kontaktujte nás na info@prokoncert.cz.